Szkrabki youtube Szkrabki google plus

Katarzyna Borzęcka - nauczyciel wychowania przedszkolnego

Kadra

"Znacznie lepsze od wychowania jest przyjazne przewodnictwo" - to słowa Jespera Juula, duńskiego psychologa, terapeuty rodzinnego i pedagoga, które towarzyszą mi codziennie w pracy z dziećmi. Myślę, że wypracowanie u dzieci posłuszeństwa nie jest dobrym przygotowaniem dla przyszłego ich życia. Dużo mądrzejsze jest pozwolenie im na decydowanie w wielu podejmowanych przez nich czynnościach, dopuszczanie ich do głosu, ale  przede wszystkim dostrzeganie ich pragnień i potrzeb. Warto jest zaufać dzieciom i uważnie słuchać tego, co mówią. Wierzę, że dzięki dialogowi, w którym każdy ma głos - również dzieci, dużo bardziej możliwe jest to, że staną się oni w przyszłości dorosłymi, którzy będą umiejętnie podejmować własne decyzje i świadome wybory, a drugiej osobie okazać szacunek i serdeczność.

Niezmiernie ważną rzeczą, szczególnie w kontakcie z dziećmi, jest okazywanie cierpliwości, wykazywanie się spokojem, uśmiech, poczucie humoru, ale przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Nie ma większej przyjemności dla nauczyciela jak to, gdy Przedszkolak przekracza próg sali przedszkolnej pełen zaufania, radości, ciekawości i gotowości na to, co przyniesie nowy dzień.

W codziennej pracy z dziećmi staram się wykorzystywać wiele metod. Wśród nich jest metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss, Metoda Dobrego Startu, eksperyment a także koncepcje: planu daltońskiego oraz wspomagania rozwoju umysłowego z edukacją matematyczną prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Szczególną rolę przypisuję literaturze dziecięcej, która właściwie dobrana, dostarcza wspaniałych przeżyć, jest inspiracją wielostronnej aktywności dziecka, a także źródłem wiadomości z jego bliższego i dalszego otoczenia.

Ukończyłam pedagogikę o specjalności Praca Socjalna i Opiekuńczo-Wychowawcza na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowe Studia Wczesnego Nauczania Języka Angielskiego oraz Podyplomowe Studia Edukacji Początkowej i Terapii Dzieci ze Specyficznymi Trudnościami w Uczeniu się na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem szczęśliwą mamą Gustawa i Matyldy, miłośniczką muzyki Roisin Murphy i filmów dokumentalnych. W wolnych chwilach biegam i oddaję się ulubionej lekturze.

POPRZEDNIA STRONA

 

Zobacz również

Nasza kadra

Paulina Kurzawińska - psycholog

Paulina Kurzawińska - psycholog

Uwielbiam dziecięcą szczerość w okazywaniu emocji i spontaniczną zabawę, która w pełni  obrazuje naturę przedszkolaka. Podczas zajęć z dziećmi staram się zapewnić im przestrzeń na bycie sobą oraz poznaję ich zasoby, które stają się fundamentem ...